Saladettes GN 1/1 Depth: 700 mm Housing height: 750 mm 2-door
2-door saladette for GN1/1, with foamed-in evaporator system, convection refrigeration, electronic control, hygienic design, with hinged lid.
| Temperature: | +2°C / +10°C |
| Capacity per section: | 10 x GN1/1 |
| Accessories: | 2 racks stainless steel (AISI 304) 2 pairs of rails, tip-proof |
Built-in cooling
Automatic defrosting and evaporation of the defrost water using hot gas, refrigerating unit for ambient temperatures of min +16°C up to +25°C, ready to plug in
| Dimensions: | 1250 x 700 x 800/1170 mm (LxDxH) |
| Connected load: | 400 W / 230 V |
| Refrigeration output: | 322 W -15°C evap. temp. |
| Refrigerant: | R290 / 80 g |
| Energy consumption: | 3,08 kWh/24 h |
| Version | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| less worktop 1246 x 675 x 750 mm (LxDxH) | KSM 721170 | 5.106 € |
| with worktop, incl. splashback | KSM 721171 | 6.260 € |
| with worktop, all sides bent down | KSM 721172 | 6.305 € |
Remote cooling
Ready for connection by customer, automatic defrosting and defrost water run-off
| Dimensions: | 1150 x 700 x 800/1170 mm (LxDxH) |
| Connected load: | 80 W / 230 V |
| Refrigeration output: | 310 W -15°C evap. temp. |
| Version | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| less worktop 1146 x 675 x 750 mm (LxDxH) | KSO 721170 | 4.621 € |
| with worktop, incl. splashback | KSO 721171 | 5.892 € |
| with worktop, all sides bent down | KSO 721172 | 5.937 € |
Accessories
(Surcharge for drawers instead of hinged doors)
| Drawers | Article number | Gross price plus VAT | |
|---|---|---|---|
| Drawers GN1/1, useful hight: 200/200 mm | 1/2 | 1/2 | 700084 | 693 € |
| Top drawer made as cover plate Drawers GN1/1, useful hight: - /160/160 mm | 1/3 | 1/3 | 1/3 | 701939 | 982 € |
| Technical compartment mounted sinistral Left only possible without worktop | 700606 | 304 € | |
| Installation compartment mounted sinistral Left only possible without worktop | 700605 | 304 € |
| Accessories | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| Rack GN1/1, 325 x 530 mm, stainless steel (AISI 304) | 701435 | 43 € |
| Pair of rails, tip-proof, stainless steel (AISI 304) | 700550 | 43 € |
| GN bar 530 mm, GN 1/1 lengthwise, stainless steel (AISI 304) | 700216 | 48 € |
| GN bar 325 mm, GN 1/1 crosswise, stainless steel (AISI 304) | 560088 | 34 € |
| GN bar 163 mm, GN 1/6, stainless steel (AISI 304) | 454791 | 31 € |
| We manufacture individual cut-outs for each refrigerated counter Saladette cut-out in housing | 700129 | 346 € |
| Saladette cut-out in worktop plate | 700130 | 512 € |

