Series 660 | GN 1/1 Freezer Depth: 700 mm
Freezer, 700 mm deep, inside and outside made of stainless steel (AISI 304), hygienic design, evaporator-free cooling compartment, with convection refrigeration and self-closing door, lockable. The Electronic control is equipped with an automatically ECO-Mode, fan and defrost control by demand and an illuminated 3-digit LCD display.
| Temperature: | -15°C / -22°C |
| Dimensions: | 720 x 690 x 2050 mm (LxDxH) |
| Capacity: | 22 x GN1/1 Rack 530 x 530 |
| Refrigeration output: | 440 W -30°C evap. temp. |
| Accessories: | 3 racks, 530 x 530 mm stainless steel (AISI 304) 3 pairs of rails, tip-proof LED-illumination |
Category: ❄︎ ❄︎ ❄︎ $$$ Freezers
Built-in cooling
Automatic defrosting and evaporation of the defrost water using hotgas, cooling aggregate for ambient temperatures of min +16°C up to +40°C, ready to plug in
| Connected load: | 230 V / 50 Hz / 2,3 A / 420 W |
| Energy consumption: | 8,09 kWh/24 h |
| Energy class: | F |
| Refrigerant: | R290 / 130 g |
| Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|
| HKMT066-71 | 4.503 € |
Remote cooling
Ready for connection by customer, defrosting electrically and defrost water run-off
| Connected load: | 230 V /50 Hz / 1,3 A / 200 W |
| Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|
| HKOT066-71 | 4.244 € |
Accessories
| Accessories | Surcharges | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| Rack 530 x 530 mm, stainless steel (AISI 304) | 203054 | 146 € |
| Pair of Rails, stainless steel (AISI 304), tip-proof | 700550 | 43 € |
| Door hinge shifted from right to left | 700198 | 115 € |

