Saladettes GN 1/1 Depth: 700 mm Housing height: 700 mm 4-door
4-door saladette for GN1/1, with foamed-in evaporator system, convection refrigeration, electronic control, hygienic design, with hinged lid.
| Temperature: | +2°C / +10°C |
| Capacity per section: | 9 x GN1/1 |
| Accessories: | 4 racks stainless steel (AISI 304) 4 pairs of rails, tip-proof |
Built-in cooling
Automatic defrosting and evaporation of the defrost water using hot gas, refrigerating unit for ambient temperatures of min +16°C up to +25°C, ready to plug in
| Dimensions: | 2195 x 700 x 750/1120 mm (LxDxH) |
| Connected load: | 420 W / 230 V |
| Refrigeration output: | 346 W -15°C evap. temp. |
| Refrigerant: | R290 / 90 g |
| Energy consumption: | 3,91 kWh/24 h |
| Version | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| less worktop 2190 x 675 x 700 mm (LxDxH) | KSM 741170-70 | 6.505 € |
| with worktop, incl. splashback | KSM 741171-70 | 8.269 € |
| with worktop, all sides bent down | KSM 741172-70 | 8.315 € |
Remote cooling
Ready for connection by customer, automatic defrosting and defrost water run-off
| Dimensions: | 2095 x 700 x 750/1120 mm (LxDxH) |
| Connected load: | 180 W / 230 V |
| Refrigeration output: | 346 W -15°C evap. temp. |
| Version | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| less worktop 2090 x 675 x 700 mm (LxDxH) | KSO 741170-70 | 6.028 € |
| with worktop, incl. splashback | KSO 741171-70 | 7.908 € |
| with worktop, all sides bent down | KSO 741172-70 | 7.952 € |
Accessories
(Surcharge for drawers instead of hinged doors)
| Drawers | Article number | Gross price plus VAT | |
|---|---|---|---|
| Drawers GN1/1, useful hight: 140/200 mm | 1/2 | 1/2 | 702354 | 683 € |
| Top drawer made as cover plate Drawers GN1/1, useful hight: - /160/160 mm | 1/3 | 1/3 | 1/3 | 701936 | 969 € |
| Accessories | Artikelnummer | Brutto-Preis zzgl. MwSt. |
|---|---|---|
| Rack GN1/1, 325 x 530 mm, stainless steel (AISI 304) | 701435 | 43 € |
| Pair of rails, tip-proof, stainless steel (AISI 304) | 700550 | 43 € |
| GN bar 530 mm, GN 1/1 lengthwise, stainless steel (AISI 304) | 700216 | 48 € |
| GN bar 325 mm, GN 1/1 crosswise, stainless steel (AISI 304) | 560088 | 34 € |
| GN bar 163 mm, GN 1/6, stainless steel (AISI 304) | 454791 | 31 € |
| We manufacture individual cut-outs for each refrigerated counter: Saladette cut-out in housing | 700129 | 346 € |
| Saladette cut-out in worktop plate | 700130 | 512 € |

