Series 610 | EN 6040 Pastry Cabinet Lengthwise loader
Pastry cabinet, inside and outside made of stainless steel (AISI 304), hygienic design, evaporator-free cooling compartment, with convection refrigeration and self-closing door, lockable. The Electronic control is equipped with an automatically ECO-Mode, fan and defrost control by demand and an illuminated 3-digit LCD display.
| Temperature: | +2°C / +12°C |
| Dimensions: | 695 x 810 x 2020 mm (LxDxH) |
| Capacity: | 22 x EN 6040 |
| Refrigeration output: | 360 W -10°C evap. temp. |
| Accessories: | 10 pairs of rails LED-illumination |
Category: ❄︎$$$ Refrigerators
Built-in cooling
Automatic defrosting and evaporation of the defrost water using hotgas, cooling aggregate for ambient temperatures of min +16°C up to +40°C, ready to plug in
| Connected load: | 230 V / 50 Hz / 1,6 A / 260 W |
| Energy consumption: | 1,79 kWh/24 h |
| Energy class: | D |
| Refrigerant: | R290 / 80 g |
| Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|
| HKMN061-B1 | 4.927 € |
Remote cooling
Ready for connection by customer, defrosting electrically and defrost water run-off
| Connected load: | 230 V /50 Hz / 1,9 A / 200 W |
| Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|
| HKON061-B1 | 4.759 € |
Accessories
| Accessories | Surcharges | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| Pastry tray, 400 x 600 mm, aluminium | 700081 | 57 € |
| Rails, pair, stainless steel (AISI 304) | 700226 | 47 € |
| Door hinge shifted from right to left | 700198 | 115 € |

