Series 95 Salad Display Cabinet GN1/1 2-door
2-door salad display cabinet with glass cover and cutting board, with foamed-in evaporator system, convection refrigeration, electronic control, automatic defrosting and evaporation of defrost water, refrigerating unit for ambient temperatures of min +16°C up to +25°C, ready to plug in. Without GN-containers.
| Temperature: | +2°C / +12°C |
| Capacity per section: | 8 x GN 1/1 |
| Refrigerant: | R290 / 70 gr |
| Accessories: | 2 longitudinal bars stainless steel (AISI 304) 2 pairs of rails, tip-proof 2 racks stainless steel (AISI 304) |
Category: Series 95 Saladettes
Built-in cooling
Automatic defrosting and evaporation of defrost water, refrigerating unit for ambient temperatures of min +16°C up to +40°C, ready to plug in
| Dimensions: | 950 x 680 x 825/1200 mm (LxDxH) |
| Connected load: | 320 W / 230 V |
| Refrigeration output: | 310 W -10°C evap. temp. |
| Energy consumption: | 2,6 kWh/24 h |
| Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|
| SV95 | 2.861 € |
Accessories
| Accessories | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| Rack GN1/1, 325 x 530 mm, stainless steel (AISI 304) | 701435 | 43 € |
| Pair of rails, tip-proof, stainless steel (AISI 304) | 700550 | 43 € |
| 4 adjustable feet, (kit) | 600098 | 40 € |
| Chassis, 4 swivel castors, 2 with brakes | 600157 | 494 € |
| longitudinal bar, 888 mm | 454779 | 49 € |
| GN bar 325 mm, GN 1/1 crosswise | 454779 | 33 € |
| GN bar 163 mm. GN 1/6 | 454791 | 31 € |

