Series 95 Refrigerated Counter GN1/1 1-door + 2 drawers
Refrigerated counter with worktop plate, wing door, and 2 drawers with height 152 mm for GN1/1, with foamed-in evaporator system, convection refrigeration, electronic control, automatic defrosting and evaporation of defrost water, refrigerating unit for ambient temperatures of min +16°C up to +40°C, ready to plug in.
| Temperature: | +2°C / +12°C |
| Capacity per section: | 8 x GN 1/1 |
| Refrigerant: | R290 / 70 gr |
| Accessories: | 2 drawers, useful heigt 152 mm with stainless steel (AISI 304) telescopic drawer retractor, 1 pair of rails, tip-proof 1 rack stainless steel (AISI 304) |
Category: Series 95 Saladettes
Built-in cooling
Automatic defrosting and evaporation of defrost water, refrigerating unit for ambient temperatures of min +16°C up to +40°C, ready to plug in
| Dimensions: | 950 x 700 x 850 mm (LxDxH) |
| Connected load: | 320 W / 230 V |
| Refrigeration output: | 310 W -10°C evap. temp. |
| Energy consumption: | 2,4 kWh/24 h |
| Energy class: | C |
| Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|
| KT95-2R | 2.824 € |
Accessories
| Accessories | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| Rack GN1/1, 325 x 530 mm, stainless steel (AISI 304) | 701435 | 43 € |
| Pair of rails, tip-proof, stainless steel (AISI 304) | 700550 | 43 € |
| 4 adjustable feet, (kit) | 600098 | 40 € |

