Series 1200 | GN2/1 Refrigerator with 2 doors
Refrigerator with 2 doors, inside and outside made of stainless steel (AISI 304), hygienic design, evaporator-free cooling compartment, with convection refrigeration and self-closing door, lockable. The Electronic control is equipped with an automatically ECO-Mode, fan and defrost control by demand and an illuminated 3-digit LCD display
| Temperature: | -2°C / +12°C |
| Dimensions: | 1390 x 810 x 2020 mm (LxDxH) |
| Capacity: | 2 x 22 x GN2/1 |
| Refrigeration output: | 535 W -10°C evap. temp. |
| Accessories: | 6 racks, stainless steel (AISI 304), 6 pairs of rails, tip-proof, LED-illumination |
Category: ❄︎$$$ Refrigerators
Built-in cooling
Automatic defrosting and evaporation of the defrost water using hotgas, cooling aggregate for ambient temperatures of min +16°C up to +40°C, ready to plug in
| Connected load: | 230 V / 50 Hz / 3,0 A / 380 W |
| Energy consumption: | 4,1 kWh/24 h |
| Energy class: | D |
| Refrigerant: | R290 / 80 g |
| Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|
| HKMN012-02 | 6.456 € |
Remote cooling
Ready for connection by customer, defrosting electrically and defrost water run-off
| Connected load: | 230 V / 50 Hz / 1,5 A / 140 W |
| Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|
| HKON012-02 | 6.264 € |
Accessories
| Accessories | Article number | Gross price plus VAT |
|---|---|---|
| Rack GN2/1, stainless steel (AISI 304) | 700068 | 97 € |
| Pair of rails, stainless steel (AISI 304), tip-proof | 701518 | 57 € |

